Anasayfa Kurumsal Showroomlarımız Ürünlerimiz Bayiliklerimiz Galeri Basında HİSARPEN Online Ödeme
 
Ürünlerimiz
 
Merak Ettikleriniz

 

Cam ile Isı Yalıtımı nasıl elde edilir ?


Teknolojinin gelişmesi ile yalıtım camı (çift cam) üretimi gerçekleştirilmiştir. Aralarında kuru hava barındıracak şekilde iki camın fabrika şartlarında birleştirilmesi ile oluşturulan yalıtım camı üniteleri tek cama göre ısı kayıplarını yarı yarıya azaltır. Yalıtım camı ünitelerinde ısı yalıtımını sağlayan, iki cam plakanın arasındaki hava boşluğudur. Ara boşluğunun kuru hava yerine argon v.b gaz ile doldurulması ısı kayıplarının bir miktar daha azalmasını sağlar. 

Camın ısı yalıtım özelliği var mıdır?


Cam, pencerelere yalın olarak tek cam halinde uygulandığında kışın bina içinden dışarıya önemli boyutta ısı kaçışı olmaktadır. Tek camın ısı yalıtımı sağlama özelliği yoktur.


Cam kalınlığı artırılarak ısı yalıtımı sağlanabilir mi?


Cam kalınlığının artırılmasının ısı yalıtımına katkısı yoktur ve bu yolla ısı yalıtımı sağlamak mümkün değildir.


Isıcam, çift camın diğer adı mıdır?


Hayır, Isıcam Trakya Cam’ın yalıtım camı (çift cam) ünitelerinin genel markasıdır. Isıcam , Trakya Cam`ın kendi tesislerinde ve Trakya Cam tarafından düzenli olarak denetlenen Isıcam Yetkili Üreticileri`nin tesislerinde üretilmektedir. Her çift cam Isıcam değildir.


Üçlü (iki ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri daha iyi ısı yalıtımı sağlar mı ?


Düzcamlarla oluşturulmuş üçlü (çift ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri, standart çift camlara göre daha iyi ısı yalıtımı sağlar. Çünkü ısı yalıtımını sağlayan, iki cam plaka arasındaki hava boşluğudur ve üçlü yalıtım camı ünitesinde iki hava boşluğu bulunmaktadır. Ancak bu, özel doğrama gerektirmesi ve cam kullanımının artması nedeniyle ekonomik bir çözüm değildir.


Isıcam ünitelerinde farklı özellikte cam kullanımı ile daha iyi yalıtım sağlanabilir mi?


Camla daha etkin yalıtım ve dolayısıyla enerji tasarrufu sağlamak amacıyla cam teknolojisinde yapılan yoğun çalışmalar sonucu kaplamalı camlar geliştirilmiştir. Bu özel camların kullanıldığı yeni nesil yalıtım camı ünitelerinde, hem hava boşluğunun sağladığı yalıtımdan, hem de kaplamalı camın ısıyı içeride tutma özelliğinden yararlanılır.Trakya Cam, yeni nesil yalıtım camı ünitelerini Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor markalarıyla pazarlamaktadır.


Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor ile üçlü yalıtım camı ünitelerinden daha iyi yalıtım elde edilebilir mi?


Düzcamlarla oluşturulmuş üçlü (çift ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri yerine Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor kullanılması durumunda, tek ara boşluklu olmasına rağmen, hem daha iyi ısı yalıtımı sağlanır, hem de daha ekonomik bir çözüm oluşturulur.


Ara boşluk genişliğine bağlı olarak Isıcam ünitesinin yalıtım değeri değişir mi?


Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor ile daha iyi ısı yalıtımı sağlamak için ünite ara boşluğunu 12 mm veya 16 mm tercih etmek uygundur. Daha dar ara boşluklu ünitelerde ısı yalıtım performansı azalmaktadır. Ayrıca ara boşluk genişliği 16 mm’yi geçtikten sonra hava hareketleri (taşınım) başladığı için bu durumda da camın yalıtım performansı azalmaktadır.


Bünyesinde kaplamalı cam bulunan Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor gün ışığını engeller mi?


Yeni nesil yalıtım camı üniteleri Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor’un camlarından birinin yüzeyi kaplamalıdır ve bu kaplama gözle görülmeyen özelliktedir. Bu nedenle Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor renksiz düzcama en yakın görüntüdedir ve gün ışığını engellemez, görüntüyü bozmaz.


Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor, iç ortamdaki halı, perde v.b eşyaların renginin solmasını engeller mi?


Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor, güneşin ultraviyole ışınlarını önemli ölçüde süzer ve böylece iç ortamdaki eşyaların orijinal renklerinin korunmasına yardımcı olur.


Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor bünyesindeki kaplamalı cam hangi yüzeyde yer almalıdır?


Isıcam Sinerji’nin bünyesinde bulunan ısı kontrol kaplaması standart kullanımda ünitenin dış camının iç yüzeyinde (2.yüzey) yer alır. Kışları çok sert geçen yörelerde ve bazı özel durumlarda iç camın ara boşluğa bakan yüzeyinde de (3.yüzey) kullanılabilir. Kaplamanın 2. veya 3. yüzeyde yer alması ünitenin yalıtım özelliğini değiştirmez, sadece içeri giren güneş enerjisi değerinde değişiklik olur. Isıcam Konforbünyesinde bulunan ısı ve güneş kontrol kaplaması ise mutlaka ünitenin dış camının iç yüzeyinde (2.yüzey) yer almalıdır.


Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor pahalı mıdır?


Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor’un tercih edilmesi, gelecekte elde edilecek kazançlara yönelik bir tür yatırım özelliği taşımaktadır. Isıcam Sinerji için ilk yatırım aşamasında fazladan yapılan harcama, enerji giderlerinden sağlanan tasarrufla 3-4 yılda geri kazanılmakta, binanın kalan ömrü boyunca da kazanç sağlanmaya devam edilmektedir. Isıcam Konfor kullanılan konutlarda ise, klima kapasitesini daha düşük tutma imkanı elde edilerek klima yatırım tutarından tasarruf sağlanabilmektedir. Buna ilaveten enerji giderlerinden de elde edilecek tasarrufla ilk yatırımı geri ödeme süresi yine 3-4 yıl olmaktadır. 15 m2’lik camlama alanına sahip bir konutta, pencerelerde standart çift cam yerine Isıcam Sinerji kullanılması durumunda, cam ve doğrama toplamında yaklaşık 250 YTL daha fazla ödeme yapılır. Isıcam Konfor kullanılması durumunda ise 400 YTL daha fazla ödeme yapılır.


Isıcam ünitelerinde tayflanma oluşması (girişim renklenmesi) hata mıdır?


Isıcam ünitelerinde bazen gökkuşağı renginde harelenmelere (tayflanma) rastlanmakta olup, bu durum cam hatası olarak değerlendirilmemelidir. Cam plaka yüzeyleri mükemmele yakın paralellikte ve yüzey kalitesi yüksek ise Isıcam’da tayflanma olabilir. Güneş ışık kaynağı olarak kullanıldığı zaman renkler kırmızıdan maviye kadar değişir. Bu olay bir hata olmayıp yalıtım camının özelliğidir.10 yıllık garanti belgesinin kapsamı ve kapsam dışı konularTrakya Cam’ın Isıcam üniteleri, üretim hataları ile hatalı üretimden kaynaklanan ara boşluktaki buğulanmaya ve bozulmaya karşı üretim tarihinden başlamak üzere, 10 yıl garantilidir. Garanti kapsamındaki konular: - Isıcamünitesinin iç yüzeyinde (ünite içinde) tespit edilecek- Çizik- Kirlilik ve Leke- Buğulanmagaranti kapsamındadır.- Isıcam ünitelerinin; klasik pencere uygulamaları dışındaki (parapet, baş üstü, strüktürel camlama v.b) uygulamaları ile –300C’den düşük, +800C’den yüksek cam yüzeyi sıcaklıklarındaki kullanımlara ilişkin garantiler, ancak Trakya Cam’ın yazılı mutabakatı ile geçerlidir.Garanti kapsamının dışındaki konular:- Isıcam ünitelerinin kırılması- karolajlı, jaluzili ve bombeli ünitelertayflanma, çift cam efekti, temperli camlarla üretilen Isıcam ünitelerindeki renklenme (leopar benekleri), optik dalgalanma (merdane izleri), basınç değişimlerinin neden olduğu dalgalanmalar, dış yüzey terlemeleri.


Mevcut doğramayı değiştirmeden Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor uygulanması mümkün müdür?


Standart bir çift camın kullanıldığı doğramayı değiştirmeden, mevcut yalıtım camı ünitesi çıkarılıp, aynı ebatlarda ve doğrama yuvasına uygun kombinasyonda Isıcam Sinerji ve Isıcam Konfor uygulanabilir. Değiştirilen camın özel ölçülerde olması nedeniyle tekrar değerlendirilip, kullanılması mümkün olmamaktadır. Tek cama uygun ahşap doğramalara çıta ilave edilerek Isıcam’a uygun hale getirmek mümkündür.


Mevcut camlara Isıcam Sinerji veya Isıcam Konfor özelliği kazandırılması mümkün müdür?


Isıcam Sinerji ve Isıcam Konforürünlerinin bünyesinde, fabrika ortamında özel olarak kaplanmış camlar bulunmaktadır. Söz konusu kaplamalar mevcut camlara uygulanamaz. Bu nedenle mevcut yalıtım camı ünitelerinin Isıcam Sinerji ve Isıcam Konforile değiştirilmesi gerekmektedir.


Mevcut camlara film uygulanarak ısı yalıtımı sağlamak mümkün müdür?


Cam yüzeyine sonradan uygulanan cam filmlerinin ısı yalıtımı sağlama özelliği bulunmamaktadır.

 
 
Her Hakkı Hisarpen 'e aittir © 2011 Site Kullanım Şartları Gizlilik